Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 14:09
 
Başkan Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüştü
Gelen son dakika haberine göre: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye ve Libya'da yaşanan gelişmeler hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.
TÜRKİYE Haberi
Başkan Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüştü

Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin Türkiye'nin inisiyatifiyle gerçekleştiği belirtilirken, görüşmenin içeriği ile ilgili şu açıklama yapıldı:

GÖRÜŞMENİN ANA MADDESİ SURİYE

"İdlib çatışmasızlık alanındaki durumun istikrara kavuşturulması bağlamında, Rus-Türk işbirliğinin sorunları görüşüldü. Bu bölgeden kaynaklanan terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve 17 Eylül 2018 tarihli Soçi memorandumunun uygulanmasının sağlanması için ortak çabaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı. Eylül ayında, Astana sürecine ait garantör ülkelerin önümüzdeki beşinci zirvesini göz önüne alarak, Rusya, Türkiye ve İran'ın, Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte Anayasa Komitesi'ni kurmaya ve başlatmaya yönelik çalışmaları da dahil olmak üzere Suriye barış sürecinin diğer yönleri de göz önüne alındı. Orta Doğu gündeminin konularına ve ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi konularına da değinildi."

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı