Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 12:09
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "S-400 bitmiş bir anlaşma, süreç devam edecek" dedi.
TÜRKİYE Haberi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu toplantıda gündeme dair soruları da yanıtladı. Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Geri kabul anlaşmasını biz yürürlüğe koymadık çünkü vize serbestisi gecikti. Biz ikisinin bir arada yürürlüğe girmesini istiyoruz.

Ayrıca Avrupa Birliği'nin saçma sapan bu dayanışma anlayışıyla yanlışların arkadasında durmaması gerekiyor. Kendileri de biliyor beklentilerimiz son derece net Kıbrıs, Türk halkının hakları garanti altına alınsın.

Bize yönelik atacağı adamların herhangi bir faydası olmaz ters teper, ilave adımlar atarız. Sırf dayanışma adına bize yönelik bir adım olursa biz bunun karşılığını da veririz ama Kıbrıs'taki faaliyetlerimizi daha da artırırız bu konuda tereddüt etmeyiz. Türkiye'nin ve KKTC'nin haklarını korumak için ne gerekiyorsa yaparız.

Bizim teklifimiz son derece açık, adanın etrafındaki kaynaklarda Kıbrıs Türklerinin hakkı var ve bu hak garanti altına alınmalıdır. Zaten bizim kıta sahanlığımıza yaptığımız çalışmalara kimsenin karışmaya hakkı yoktur.

S-400'le ilgili zaten hep söylüyoruz. Bitmiş bir anlaşma ve süreç seyrinde devam ediyor. Zaten Milli Savunma Bakanlığımız gerekli açıklamayı yaptı.

Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dışişleri, Bakanı, Çavuşoğlu'ndan, S-400, açıklaması,
Haber Yazılımı