Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:03
 
Erbil’de restorana silahlı saldırı: 1 şehit
Irak'ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan bir kişi şehit oldu.
DÜNYA Haberi
Erbil’de restorana silahlı saldırı: 1 şehit

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar, yemek yemek için gittikleri restoranda silahlı saldırıya uğradı.

Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

Saldırı sonucu bir Türk diplomat olay yerinde şehit oldu.

Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.

Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil'den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığından saldırıya ilişkin ilk açıklama

Dışişleri Bakanlığından bugün öğleden sonra Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan bir görevlinin bina dışında bulunduğu bir sırada uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit olduğu bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yetkililer nezdinde girişimlerin sürdürüldüğü aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erbil'deki saldırıya kınama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan görevlinin uğradığı silahlı saldırıya ilişkin, "Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah’tan rahmet diliyorum.Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir." ifadelerini kulandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erbil’de, restorana, silahlı, saldırı:, 1, şehit,
Haber Yazılımı