Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 11:44
 
İstanbul depreminin zamanını, hatta yerini söyledi
Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak, korku ile beklenen ve İstanbul'u vuracağı söylenen Marmara depremine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Profesör Yaltırak, 2019-2026 yılları arasında Marmara'da 7,5 büyüklüğünde bir deprem olacağını ve bu depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.
TÜRKİYE Haberi
İstanbul depreminin zamanını, hatta yerini söyledi

Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak, önümüzdeki 7 yıl içinde büyük bir deprem olacağını söyledi. Depremin büyüklüğünün 7.5 olacağı konusunda emin olduklarını söyleyen Yaltırak, depremin süresini ise 2,5 dakika olarak verdi.

Marmara'nın 500 yıllık deprem tarihini inceleyen Yaltırak, 2000 yılından bu yana yaptığı tarihsel depremler ve fay modelleme araştırmalarının ışığında olası İstanbul depremine yönelik görüşlerini açıkladı. Karar gazetesine konuşan Yaltırak, Karar gazetesine konuştu. 

Başlangıç yeri Osmangazi Köprüsü

Beklenen depremin Osmangazi Köprüsü'nün olduğu bölgeden başlayıp hızla batıya doğru ilerleyeceğini söyleyen Yaltırak, ''Verilere göre minimum 7.5 büyüklüğünde olacak. Depremin zararının 17 Ağustos depreminden 2 kat büyük olacağını artık yüzde yüz biliyoruz, bizim derdimiz artık bilmek değil nereyi nasıl etkileyeceği'' dedi.

Prof. Dr. Cenk Yaltırak konuşmasına şöyle devam etti:

''1500 yıl içinde 253 deprem, birden fazla yeri yıkmış 38 büyük deprem var. Son yüzyıl içerisinde bunlara örnek Marmara adası depremi, Çınarcık depremi, İzmit depremi... Bu depremlerde ne kadar alan yıkıldığını, fayın büyüklüğünü, ne kadar alanı etkilediğini biliyoruz. Marmara'da bir depremin birden fazla yeri yıkabilmesi için büyüklüğünün 7'yi aşması gerekiyor. Elimizdeki veri setinde 38 tane 7'nin üzerinde deprem olduğunu biliyoruz. Burada dikkat çekici olan, yıkım alanlarında 557, 989, 1509... İzmit'ten başlayıp Tekirdağ ve Bursa'ya kadar yıkım raporları gelen deprem serisi bu üç depremdir. Bu yıkım alanlarını bildiğimiz için, çalışmalarımızda biraz daha ilerleyerek tüm yıkım verisine ulaştık. Biz tarihsel depremleri, hasar alanını ve fay boyutunu yazdığımızda depremin hangi büyüklükte olabileceğini gösteren bir kodla, elimizdeki deprem verileri ile yıkım raporlarına bakarak bulduğumuz deprem verilerinin aynı olduğunu yüzde yüz tespit ettik.''

Yaltırak: Büyüklüğü en az 7.5'

Marmara'da olası bir depremin en az 7.5 büyüklüğünde olacağını iddia eden Yaltırak, ''Bu raporların sonuçlarına göre; biz biliyoruz ki fayın kırılması için 7.5 ten büyük deprem olması lazım ve elimizdeki verilere göre öyle de olacak." dedi.

"2.5 dakika kadar sürebilir"

Yaltırak, "Bu çalışma bize gösterdi ki; atım yoksuluğundan dolayı az miktarda bir atım birikse bile, fayın kendisi çok derine uzandığı için büyük depremler oluyor ve süre uzuyor. Marmara'da 20 yılda 6 deprem olmuş ve 7. deprem olmaya başlıyor. Elimizdeki verilere göre biz bu depremin 2019 ile 2026 arasında olacağını ve 2,5 dakika kadar uzayabileceğini görüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

"İstanbul depremi değil Kuzey Marmara depremi"

Yaltırak, depremin İstanbul depremi değil Kuzey Marmara depremi olacağını bildirirken, ''Ülkemizde herkesin önlem alması lazım, bazı evlerinin değiştirilmesi gerekirken bazı bölgelerde hiç oturulmaması lazım.'' diyerek uyarılarda bulundu.

Geçen gün ihtimal artıyor

Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul'da 30 yıl içerisinde 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmesi olasılığının yüzde 70 olduğunu söylemişti. Bohnhoff, İstanbul'da büyük bir deprem yaşanması tehlikesinin her geçen gün daha da arttığını, sonuçlarının da dramatik olacağını kaydetmişti.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı