Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 16:35
 
Marmara Bölgesindeki en güzel manzaralı göl yürüyüşleri...
Su sadece temel bir gereksinim değil, aynı zamanda insan ferah bir nefes aldıracak manzaralar sunan bir huzur kaynağı.
GEZİYORUM Haberi
Marmara Bölgesindeki en güzel manzaralı göl yürüyüşleri...

Masmavi doğal göller vahşi bir güzelliğe sahiptir, kimi derinliğiyle ürküntü verirken kimisi etrafındaki bitkilerle adeta bir bahçeye benzer.

Türkiye topraklarındaki sayısız göllerin içinde bulunan Marmara Bölgesi gölleri eşsiz rotalar sunuyor.

İşte sizler için derlediğimiz o liste...

Belgrad Ormanı Büyük Bent - Sarıyer / İstanbulİstanbul'un akciğeri sayılan Belgrad Ormanı, bu tarihi şehir için her daim önemini korumuz bir mekan.

Kuş cıvıltıları arasında yapacağınız yürüyüşlerde Balıklı, Kara, Ayvad, Kurt, Valide, Topuzlu, Karanlık, Büyük, Kirazlı bentlerine rastlayabilirsiniz.

Bir anlamda oksijen deposu olan Belgrad Ormanı, hafta sonu kaçamaklarının adresi.Özellikle piknikçilerin ve yürüyüşçülerin tercih ettiği bu doğal alana, Maslak'tan Sarıyer istikametine giderken 'Bentler' tabelasına sapılarak ulaşılıyor.

Önerimiz mümkünse hafta içi gitmeniz ve Neşet Suyu Büyük Bent arasındaki altı kilometrelik parkurda tüm olumsuz enerjiyi üzerinden atmanız...

Karaburun Durusu (Terkos) Gölüİstanbul'un en önemli kaynaklarından olan ve Terkos Gölü olarak da bilinen Durusu Gölü, mega kentin kuzeybatısında kalıyor.

39 kilometre su alanına sahip Durusu Gölü'nün en derin yeri yaklaşık 11 metredir.

Önerdiğimiz yürüyüş rotası, Karaburun Köyü'nden başlayarak Durusu Gölü'nün kuzey kıyılarını ziyaret ediyor ve Durusu Köyü'nde sona eriyor.

Göl çevresinde kır gazinosu, at çiftliği ve butik otel olarak hizmet veren tesisler de mevcut.


Gökçeada Tuz Gölü / ÇanakkaleGökçeada'nın batısındaki İncirburnu, Türkiye'nin aynı zamanda en batısı.

Çanakkale'nin bu sevimli ilçesine, Kabatepe'den feribot veya şehir merkezinden denizotobüsüyle ulaşmak mümkün.

Gökçeada, Uğurlu, Dereköy, Şahinkaya ve Eşelek gibi baraj göletlerinin bulunduğu adanın güneybatısında doğal Tuz Gölü de yer almaktadır.

Rüzgar ve dalgaların yıllar süren devinimi ile ortaya çıkan bu doğal lagün denizden kum setti ile ayrılıyor.

Önereceğimiz rota gölü çepeçevre dolanan ve tamamı düz bir hattı kateden bir rota.

En derin yeri 1 metre olan gölün tamamını fotoğraflamak için sahilin doğusundaki tepeye tırmanmanız yeterli.

Uludağ Sirk Gölleri / BursaUludağ zirvesinin hemen altına konumlanan buzul göllerine yapılacak yürüyüşlerle, bu görkemli dağı keşfedebilirsiniz.

Uludağ'a Bursa merkezden teleferikle harika bir yolculuk sonrası çıkmak mümkün.

Uludağ'da 7 adet buzul göl bulunuyor.

Kilimli, Karagöl, Buzlu, Aynalı, Heybeli, Kovukdere, Çayırlıdere isimlerindeki göller, Uludağ Sirk Gölleri olarak da isimlendirilmektedir.

Göllere iyi bir arazi aracıyla, Orhaniye ve Alaçam köylerinden 18 kilometrelik bol virajlı ve dik bir toprak yolla ulaşılabilir.

Bir başka seçenek ise Oteller Bölgesinden Karçukuru bölgesine kadar araçla ilerleyip volfram madeninden batıya doğru yürümek.

Etkinlik araçla ulaştığımız Aynalı Göl'den başlıyor. Karatepe'nin kuzey yamaçlarında bulunan göl at nalı şeklindedir.Şimdi kuzeybatıya doğru kısa bir yükselişin ardından toprak yola ulaşınca güneybatıya dönün. Kısa bir inişle Karagöl'ün yanındasınız.

Rotanın bundan sonraki bölümü, güneyi hayli dik kayalıklarla çevrili gölden ayrılarak kuzeybatıya doğru tırmanan toprak yolu izlemekte.

Bir kilometrelik yürüyüş sizi, zirvenin hemen altında yer alan Kilimli Göl'e ulaştıracaktır.

Derinliği yaklaşık 4.5 metre olan göl suyu, içindeki otsu bitkilerden ötürü yeşil rengini almıştır.Gölün 300 metre kadar güneybatısında yer alan göl ise yaz aylarında bile buzla kaplı olan Buzlu Göl.

Uludağ'ın diğer buzul gölü olan Heybeli Göl, Aynalı Göl'ün doğusuna konumlanır ve çoğunlukla yaz aylarında kuruyarak bir çayırlığa dönüşür.

Kilimli Göl'den göller bölgesinin doğusuna konumlanan Kovukdere'ye iki, Çayırlıdere'ye ise üç kilometrelik bir yürüyüşle ulaşılabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Marmara, Bölgesindeki, en, güzel, manzaralı, göl, yürüyüşleri...,
Haber Yazılımı