Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 19:20
 
Marmara Bölgesindeki görkemli şelaleler! Bursa şelalelerinden muhteşem görüntüler...
Suyun insanı en çok heyecanlandıran görünümüdür şelaleler. Doğanın engebeli yüzey şekillerinden özene bezene yarattığı şelaleler, suyun yükseklerden süzülürken oluşturduğu müthiş manzarasıyla hepimizi etkiler.
GEZİYORUM Haberi
Marmara Bölgesindeki görkemli şelaleler! Bursa şelalelerinden muhteşem görüntüler...

Bursa ve Marmara Bölgesindeki görkemli şelaleleri sizler için derledik.

Suuçtu Şelalesi / Mustafakemalpaşa / BursaBursa iline bağlı olan Mustafakemalpaşa ilçesi, Uluabat Gölü kıyısında kurulmuştur.

İlçenin en önemli turizm değeri Suuçtu Şelalesi'dir.

Dağlardan delice bir akıntıyla gelip metrelerce yüksekten büyük bir ihtişamla dökülen şelalelerden biri Suuçtu.

Rengi ve tadıyla içilebilecek nitelikte bir suya sahip olan şelale, adının da çağrıştırdığı gibi tam 38 metreden aşağılara uçuyor.


Saitabat Şelalesi Karlı zirvesi ve zirvenin altındaki dört buzul gölüyle Uludağ, bulunduğu ortam için gerçek bir  yaşam kaynağı.

Eriyen karların ve kaynak sularının oluşturduğu derin vadilerdeki dere yatakları, kimi zaman engebeli arazilerden kimi zamansa şelaleler oluşturarak denize doğru yolunu buluyor.

Daracık ve bir o kadar da derin bir kanyonun ağzından fışkıran Saitabat, Uludağ'ın yarattığı bir şelale.

Uzun süre soluksuz kalmış da can havliyle derin bir nefes alan insan edasıyla çıkıyor kanyonun ağzından.


Oylat ŞelalesiBursa'nın İnegöl ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki Oylat, kanyon, mağara, kaplıca ve şalaleden oluşan doğal güzellikleriyle karşılıyor konuklarını.

Çami meşe, ıhlamur, kestane, gürgen ve çınar ağaçlarıyla bezeli bir vadi yatağında akan derenin kenarından bir saatlik bir yürüyüşle ulaşılabiliyor Oylat Şelalesine.


Softaboğan Şelalesi

Halim Diker

Fotoğraf: Halim Diker


Uludağ'ın yarattığı şelalelerden biri de Softaboğan.

Uludağ oteller bölgesindeki telesiyej istasyonuna yaklaşık iki kilometre mesafede, Kırkpınarlar Deresi üzerindeki şelale, bu noktadan itibaren Deli Çay ile birleşene kadar yarattığı akarsuyun adını Balıklı Deresi olarak değiştirir.


Marmaros Şelalesi / Gökçeada-ÇanakkaleTurkuvaz renki denizi ve zengin su altı yaşamıyla Türkiye'nin en büyük adası ünvanına sahip Gökçeada, Çanakkale'nin olduğu kadar ülkenin de en önmli dalış merkezlerinden biri.

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada, dünyada üzerinde tatlı su kaynakları en fazla olan dört adadan biri olarak biliniyor.

Bu gür su kaynaklarının en büyük kanıtı, ada üzerindeki baraj göleti ve tropik adalarla yarışır güzellikteki bir şelale.


Sudüşen Şelalesi / Termal-YalovaYalova'nın kayda değer şelalerinden bir Sudüşen adıyla anılan görkemli çağlayan.

Yerkürenin engebeli yüzey şekillerinden doğanın özene bezene yarattığı şelaleler ve suyun yükseklerden süzülürken oluşturduğu o müşhiş güzellik hemizi derinden etkiler.

Bölgede Sudüşen'den başka irili ufaklı bir çok şelale de yer alıyor...


Erikli Şelalesi / YalovaYalova ve Bursa illerinin sınırları içinde kalan Termal-Hasanoba-Teşvikiye-Kocadere-Selimiye-Hayriye-Kocadere-Selimiye-Esenköy-Armutlu arasındaki bölge, mavi-yeşil rota olarak ilan edildi geçmiş yıllarda.

İsteyenlerin araçla geçebileceği, dileyenlerinse yürüyüş yapabileceği parkurlar bulunan Samanlı Dağları'ndaki bu alternatif turizm bölgesinde, Erikli Şelalesi gibi pek çok doğal güzellik de yer almakta.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı