Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 10:15
 
Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına tepki
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "(ABD'nin F-35'lere ilişkin kararı) ABD’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz. Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." denildi..
TÜRKİYE Haberi
Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına tepki

Dışişleri Bakanlığından ABD'nin F-35 kararına tepki geldi. Dışişleri açıklamasında "ABD'yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz. Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

"S-400 SİSTEMİNİN F-35'LERİ ZAAFA UĞRATACAĞI İDDİASI GEÇERSİZDİR"

"Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz), S-400 hava savunma sistemini tedariğimizden dolayı ülkemizin F35 programından çıkarılacağını açıklamıştır.

Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır.

F35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

ABD Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

BAŞKAN ERDOĞAN VE TRUMP GÖRÜŞMESİ

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'den, ABD'nin, F-35, kararına, tepki,
Haber Yazılımı