Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 13:27
 
'Uludağ Üniversitesi'nden 4-5 yeni butik üniversite doğacak'
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Ahmet Saim Kılavuz, 76 bin öğrencili üniversiteden 4-5 yeni butik üniversite kurulması için teklifleri olduğunu belirterek, "Bursa 4-5 tane devlet üniversitesi, 4-5 tane de vakıf üniversitesini oluşturabilecek potansiyele sahip. Bursa yeni üniversiteleri talep etmeli" dedi.
BURSA Haberi
'Uludağ Üniversitesi'nden 4-5 yeni butik üniversite doğacak'

Rektör Kılavuz, görevdeki 5. ayında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Dekanlar ve üniversitenin üst yönetimi de toplantıya katıldı. 

İşte 76 bin öğrencili Uludağ Üniversitesi'nin bölünme stratejisi

Uludağ Üniversitesi'nin 76 bin öğrencisi, 2500 akademisyeni, 4 binden fazla çalışanı olduğunu hatırlatan Kılavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a arz ettiği Bursa'dan 4-5 yeni butik üniversite projesinin detaylarını da paylaştı.

"Ben Cumhurbaşkanımızın teşriflerinde fırsat buldum. Geçen ay Bursa'da 10 dakika konuyu anlattım. 3 temel meseleyi anlattım. Kampüs arazisi ile ilgili cami ve yeni üniversitelerdi.

Bursa Teknik Üniversitesi 6200 öğrenciye ulaştı. 2 üniversite az. Bursa, 4-5 tane devlet üniversitesi, 4-5 tane de vakıf üniversitesini oluşturabilecek potansiyele sahip. Bursa yeni üniversiteleri talep etmeli.

YÖK ilçelerde üniversite kurulmasına sıcak bakmıyor. Biz ilçeler demiyoruz, ilçeler kümesinin oluşturduğu tematik kompakt üniversiteler diyoruz.

Birisi İnegöl eksenlidir. İşletme Fakültesi, Sağlık Bilimleri var. Yenişehir'de havalimanı yanında hazinenin bize bağışlayacağı 90 dönümlük arazi var.  Oraya Uzay Havacılık Fakültesi, Yenişehir İznik ve İnegöl Meslek Yüksek Okulu'nun katılımlarıyla 6 bin nüfuslu, daha kolay yönetilebilir bir üniversite...  İshakpaşa ismi verilebilir.

İkincisi Gemlik Orhangazi eksenidir. Gemlik'te Denizcilik Yüksek Okulu var. Onu fakülte haline dönüştürerek, Teknik Üniversite'nin yüksek okuluyla birleştirebilirsiniz. Borusan'ın rızasını alarak Hukuk Fakültesi'ni Bursa'ya taşıyarak, lojistik ve işletme fakültesini de oraya ilave edebiliriz. Orhangazi'ye Teknoloji Fakültesi ve meslek yüksek okullarıyla beraber, butik üniversite, Gemlik ve Orhangazi'ye hizmet eder.

Karacabey ve Mustafakemalpaşa'ya da gıda ve tarım üniversitesi kurulabilir. Ziraat ve Veteriner Fakültesi Bursa'da devam etsin, gıda yem teknolojisi, tohumculuk, organik tarım gibi yeni orijinal bölümler oluşturmak suretiyle bu sağlanır. Mustafakemalpaşa'da ciddi Organize Sanayi Bölgesi de açıldı. Teknoloji fakültesi de oluşturarak gıda ve tarıma yönelik olmak şartıyla, gıda ve tarım üniversitesi teklif ettim. 4. üniversite önerdim.

Bursa 1995 yılından beri çok ciddi yabancı uyruklu öğrenci sirkülasyonu alan bir üniversite. Ciddi tecrübe oluştu. Molla Fenari adıyla İslam Sosyal Bilimler Üniversitesi'ne İslam ülkelerinden öğrencileri getireceğiz. Bizimkisi tüm dünyaya hitap edecek. Böyle bir dörtlü üniversite; 5'er bin nüfuslu bir alternatif budur. Bir başka örnek de Sakarya ve Isparta'da olduğu gibi, meslek yüksek okullarını toplayarak Uygulamalı Bilim Teknoloji Üniversitesi yaptılar. Bu gerçekleşse ilk 10 araştırma üniversitesi içindeyiz.

Cumhurbaşkanımız binaları sordu. Mevcut binalar var. Bunlar bizim işimizi birkaç yıl götürür. İnegöl'de işadamlarını, Ticaret Sanayi Odası desteklerini devreye sokabiliriz. Gemlik Orhangazi'de aynı destekleri devreye sokabiliriz. Akademik personeli ne yapacaksınız diye sordu? Norm fazlası var. Başka şehirlere gideceğine Bursa'dan veririz dedim. Bu arazinin bölünerek yeni üniversite ihdas edilmesine sıcak bakmadığımı ifade ediyorum. Ortadan bölünme diye bir şey yok. Üniversitenin 44 yıllık kimliğini ve kişiliğini ortadan kaldırır. Üniversitenin motivasyonunu ortadan kaldırır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı