Yazı Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 15:10
 
CHP’de kimler kaybetti?
Enhar Güneş
enhar güneş
 
 

Biliyorsunuz geçen 9 Şubat’ta CHP Bursa’da il kongresi yapıldı ve İsmet Karaca mevcut başkan Hüseyin Akkuş’a üstünlük kurarak başkanlığa seçildi.

Benim şahsi kanaatim bu sonuç CHP adına iyi bir sonuç oldu. Çünkü İsmet Karaca makamda oturan bir türden başkan değil. Bunu CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı yaptığı dönemden biliyorum. Sayın Karaca’nın gayet aktif, çalışkan ve örgütüyle birlikte hareket eden bir örneği duruyor geçmişte.
 
Neyse benim size asıl aktarmak istediğim mevzu farklı. Kongrede 4 aday vardı. Ama Karaca ve Akkuş arasında çekişme yaşanacağını da herkes tahmin ediyordu. Ki bana göre çekişme de olmadı.

Hatırı sayılır bir farkla kazandı İsmet Karaca. Ancak İsmet Karaca kazanırken, sadece Hüseyin Akkuş ve diğer adaylar kaybetmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, milletvekilleri Erkan Aydın ve Yüksel Özkan da kaybetti. Çünkü söz konusu isimler Hüseyin Akkuş’a destek veriyordu. Peki İsmet Karaca ile birlikte kimler kazandı? Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve dışlanan Mustafa Bozbey kazandı. 
Aslına bakarsanız CHP Bursa kazandı. 

Seçim öncesinde hangi milletvekilinin hangi başkan adayını desteklediği biliniyordu. Seçim sonrasında bu durum bariz şekilde görülüyor. 

Çünkü İsmet Karaca, seçildiği an itibariyle çalışmalara başladı. Ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu hep yanında. Hatta dün dağ ilçelerindeki ziyaretler, bugün kent merkezinde yapılan basın açıklamasında da yine yanında görülen isim Sayın Kayışoğlu’ydu. 

Aslında bu tablo CHP’lilerin görmek isteyeceği bir tablo değil. Çünkü kim ister oy verdiği partisinin bölük pörçük halde görmek. Şuan CHP’deki tablo böyle. Aslında bu duruma sebep olan kişi İsmet Karaca değil. Her parti üyesi gibi hakkını kullandı ve aday oldu. Devamında da seçildi. Ancak seçimlerde bir sonuç almak istiyorsa bu görüntüyü değiştirmesi gerekiyor. Bunu nasıl yapar bilmiyorum ve ama işinin bir hayli zor olacağı kesin.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: CHP’de, kimler, kaybetti?,
Haber Yazılımı