Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 13:30
 
AB'den Türkiye açıklaması: Bu bir fırsat
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz" dedi.
DÜNYA Haberi
AB'den Türkiye açıklaması: Bu bir fırsat

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü  Margaritis Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl  boyunca istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz." dedi. 


AA muhabirine açıklamalarda bulunan Schinas, Avrupa Parlamentosu'nun  (AP) Türkiye'nin üyelik sürecini askıya alma çağrılarına karşı AB Komisyonunun  tutumunun net olduğunu belirtti.


Schinas, üyelik sürecinin askıya alınması için tüm üye ülkelerin  oybirliğinin gerektiğine dikkati çekerek, halihazırda bunun gerçekleşmediğini  ifade etti.


"AB'nin kapısı Türkiye'ye açıktır"


Schinas, "Türkiye aday ülkedir. Bağlantı kurmaya ve birlikte çalışmaya  devam ediyoruz. AB'nin kapısı Türkiye'ye açıktır ve açık kalmaya devam edecektir.  Kapının açık kalması için de menteşelerin işlevsel olması gerekir." diye konuştu.


"Kapıyı açık tutmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz.  Menteşelerin pas tutmasını engellemeliyiz. Türkiye-AB ilişkileri açısından  menteşeleri reform, hukukun üstünlüğü, demokrasi olarak tanımlamak mümkün." diyen  Schinas, bu alanda ilerlemeler kaydedildiği müddetçe AB'nin kapısının Türkiye'ye  açık kalacağını belirtti.


"Türkiye 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor"


Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik değerlendirmesinde  Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca  istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz." vurgusunu yaptı.


Seçim süreçlerinin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada siyasi gündemi  olumsuz etkileyebildiğine işaret eden Schinas, Türkiye ve AB'nin özellikle  "olumlu gündem" maddeleri üzerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğine dikkati  çekti.


Schinas, Türkiye ve AB'nin terörle mücadele, göç, bilgi paylaşımı,  ticaret, ulaşım ve enerji gibi konularda aktif bir iş birliği yürüttüğünü ve bu  alanlarda çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade ederek, "Yakın zamanda  açıklanan ekonomik reform programı da olumlu bir adım." açıklamasını yaptı.


Bulgaristan'ın Varna kentinde geçen yıl Türkiye-AB Liderler  Zirvesi'nin düzenlendiğini, geçen ay da AB-Türkiye Ortaklık Konseyi'nin  gerçekleştiğini ve tematik diyaloğun sürdüğünü kaydeden Schinas, Üst Düzey Enerji  Diyaloğu toplantısı için çalışmaların yürütüldüğünü duyurdu.


"Türkiye-AB ilişkilerinde ateşi canlı tutuyoruz." ifadesini kullananan  Schinas, AB Konseyi dönem başkanlığını Finlandiya'nın üstleneceğini anımsatarak,  olası bir liderler zirvesine bu dönemde karar verilebileceğine işaret etti.


"Gümrük Birliği ilişkiler için önemli bir araç"


AB Komisyonu'nun Gümrük Birliği Anlaşması'nı güncelleme teklifinin  gündemde olduğunu belirten Schinas, "Gümrük Birliği, Türkiye-AB arasındaki ticari  ve ekonomik ilişikleri güçlendirmek için önemli bir araç." değerlendirmesinde  bulundu.


Güncelleme için üye ülkeler arasında henüz anlaşma sağlanamadığını  anımsatan Schinas, "Diyalog sürüyor ancak, Avrupa'da hiçbir şey çok kolay  olmuyor." dedi.


Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda AB'nin üzerine düşeni  yapması gerektiğini savunan Schinas, vize serbestisi konusunda ise Türkiye'nin  yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.


AB'nin vize serbestisi konusunda ne yapılması gerektiğine ilişkin bir  yol haritası sunduğunu ifade eden Schinas, bu çerçevede Türkiye'nin terörle  mücadele yasasında uyarlama yapılması gerektiğini belirterek, "Ümitliyim çünkü,  yetkililer arasında temaslar ve diyalog sürüyor. Ancak henüz son noktaya  ulaşmadık." bilgisini paylaştı.


"Türkiye-AB göçmen mutabakatı başarı hikayesidir"


Schinas, Türkiye'nin 3.6 milyon Suriyeliye kapılarını açarak dünya  genelinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunduğunu ve  AB'nin takdirini topladığını belirterek, "Bu, Türk yetkililer ve halk nezdinde  çok büyük bir başarıdır." dedi.


Avrupa'nın kendi payına düşeni yaptığını savunan Schinas, bu çerçevede  Türkiye'deki Suriyeliler için ilk 3 milyar avronun ödendiğini ve ikinci 3 milyar  avronun da önemli bir kısmının sözleşmeye bağlandığını kaydetti.


Türkiye-AB arasındaki göçmen mutabakatının hala olumlu sonuçlar  vermeye devam ettiğine dikkati çeken Schinas, "Sonuçlar Ege'deki mülteci akınının  yüzde 90 azaldığını gösteriyor. Kişisel görüşüme göre, göçmen mutabakatı  Türkiye-AB ilişkileri açısından bir başarı hikayesidir ve bu tür olumlu  gelişmelere odaklanmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.


"AB komşularına önem veriyor"


AB'nin son dönemde yoğunluklu olarak İngiltere'nin birlikten  ayrılmasına (Brexit) ve AP seçimlerine odaklanarak genişleme gibi önemli konuları  rafa kaldırmasına ilişkin Schinas, "Artık bir Brexit molası veriyoruz. Olumlu  gündemimize odaklanmaya başlayacağız." dedi.


İngiltere'nin esasen tüm çabasının Brexit sonrasında Türkiye'nin AB  ile mevcut ilişki konumuna ulaşmak olduğuna işaret eden Schinas, Türkiye'nin AB  pazar ve ürünlerine ulaşım konusunda büyük ilerleme kaydettiğine dikkati çekti.


Brexit odağına rağmen AB'nin komşularına olan ilgisinin azalmadığını  belirten Schinas, 9 Mayıs'ta Romanya'da gerçekleşecek olağanüstü AB Liderler  Zirvesi'nin "komşulara verilen önemin" vurgulanması için bir fırsat olacağını  söyledi.


"Türkiye önemli ve büyük bir komşu"


Türkiye'de AB'ye desteğin azaldığına ilişkin ise Schinas, zaman zaman  Türk halkına "AB kötü komşu" imajının verildiğini belirterek, "Biz Türkiye'yi  'kötü komşumuz' olarak görmüyoruz. Türkiye önemli ve büyük bir komşu. Coğrafya ve  tarih bizi birlikte çalışmaya zorluyor. Biz Türkiye ile ve Türk halkıyla bağlantı  kurmaya devam edeceğiz." diye konuştu.


Schinas, Türkiye'deki AB imajının düzeltilmesi için siyasi sistem,  devlet dışı aktörler, sivil toplum ve basının da "yardım etmesi" ve Avrupa  hakkında olumlu mesajlar vermesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: AB'den, Türkiye, açıklaması:, Bu, bir, fırsat,
Haber Yazılımı