Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 12:23
 
Ayʹın karanlık yüzüne iniş yaptı
Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), geçen ay uzaya gönderilen Çang’ı-4 insansız uzay keşif aracının Ayʹın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10.26ʹda başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu.
DÜNYA Haberi
Ayʹın karanlık yüzüne iniş yaptı

Ay’ın karanlık tarafına inen ilk keşif aracı olan Çang’ı-4, derin uzay gözlemi ve Ay’ın diğer bölgesinde daha fazla araştırma imkanı sağlayacak.

Bununla birlikte keşif aracı Ay’da çeşitli minerallerin incelenmesi ve örnekler toplanması için de kullanılacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çangʹı-4ʹün geçen hafta Ay’ın karanlık tarafına iniş hazırlığı yaptığını ve bu kapsamda Çinli bilim adamlarının iniş hazırlıkları için görüntüleme aygıtlarını ve ölçüm dedektörlerini kontrol ettiğini açıklamıştı.

Çangʹı-4, 7 Aralık’ta Uzun Yürüyüş 3B roketiyle Ayʹdaki Von Karman kraterine inmek üzere gönderilmişti.

Çang’ı-4’ün başarılı inişi derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor.

Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği için o bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor.

CNSA da bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang’ı-4 ile iletişim kurabilmek için Çüeçiao İletişim Uydusu’nu mayıs ayında dünyadan 455 bin kilometre uzaklıktaki İkinci Lagrangian (L2) noktasında bulunan yörüngeye göndermişti.

Çin, geçen kasım ayında da Ay’ın karanlık tarafını görüntülemiş, yer şekillerinin fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

Çang’ı-3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013ʹte gönderen Çin, sıradaki insansız keşif aracı Çangʹı-5ʹi de bu yıl Ayʹa göndermeyi planlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayʹın, karanlık, yüzüne, iniş, yaptı,
Haber Yazılımı