Haber Detayı
18 Aralık 2015 - Cuma 15:12
 
Bursa'da bir eser daha değerine kavuştu
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ovası’nın bir Türk yurdu haline gelmesinin en önemli adımlarından biri olan ve zaferle sonuçlanan Koyunhisar Savaşı’nda şehit düşen Osman Gazi’nin yeğeni Aydoğdu Bey’in türbesini restore ederek, yeniden ziyarete açtı.
BURSA Haberi
Bursa'da bir eser daha değerine kavuştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarih başkenti Bursa’da medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkarırken, merkeze yeni dahil olan 10 ilçede hazırladıkları 450’nin üzerindeki proje ile ecdat emanetlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini söyledi. Kent merkezinde hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de rotayı merkeze yeni bağlanan ilçelere çevirdi. Bütünşehir uygulamasının ardından 10 ilçenin tamamında tarihi eser envanter çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, sadece bu ilçeleri kapsayan 450’nin üzerinde restorasyon projesi hazırlayıp, çalışmaların startını verdi. Bu çalışmalar kapsamında ele alınan Yenişehir’in Koyunhisar Köyü’nde bulunan Osman Gazi’nin yeğeni ve Gündüz Alp’in oğlu Aydoğdu Bey’in türbesini restore ederek, ilk günkü orijinal haline getirdi. Çalışmalar kapsamında türbeyi çevreleyen mezarlıkta da çevre düzenlemesi yapıldı.

Fethin kilidi Koyunhisar’da açıldı

Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Aydoğdu Bey ve Koyunhisar savaşı hakkında bilgi verdi. Bursa Ovası’nın bir Türk yurdu haline gelmesinde 1302 yılındaki Koyunhisar Savaşı’nın önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Başkan Altepe, “Osman Gazi burada Bizans’ın Bursa, Kestel ve Kite tekfurlarının müttefik ordularına karşı önemli bir zafer kazandı. Onunla birlikte kahramanca savaşan yeğeni Aydoğdu Bey ise bu savaşta şehit düştü. Onun buradaki kabrinin bulunduğu türbenin restorasyonu da bizlere nasip oldu. Bu yaptığımız çalışmalar ile ecdadımızın izinden gittiğimizi göstermiş oluyoruz” dedi. Tarihi ve Kültürel Miras çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Listesi’ne girdiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Şimdi de Yenişehir başta olmak üzere merkeze yeni dahil olan 10 ilçemizde tarihi eser anlamında ne varsa el atıyoruz. Bugüne kadar yeni ilçelerimizdeki eserlere yönelik 450’nin üzerinde restorasyon projesi hazırladık. Uygulamalarını bir bir hayata geçiriyoruz. Geçmişinden ders almayanlar geleceğini şekillendiremez. Geçmişle bağları olmayan milletler köksüz ağaca benzer ve en ufak rüzgarda savrulur, giderler. Biz bu nedenle ecdadımızın izinden gidiyor, sadece Bursa’da değil, tüm Osmanlı coğrafyasındaki ecdat emanetlerini sponsorlarımızın da desteğiyle bir bir ayağa kaldırıyoruz” diye konuştu. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de Koyunhisar savaşı kahramanı Aydoğdu Bey’in Türbesi’nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek, “Şehitlerimizin kanlarıyla suladıkları bu topraklarda onlar sayesinde başımız dik yürüyoruz” dedi. Koyunhisar Mahalle Muhtarı Cafer Mutlu da türbe restorasyonu nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesen prokotol üyeleri, daha sonra türbede dua etti.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı