Haber Detayı
03 Şubat 2016 - Çarşamba 10:24
 
Bursa’nın ‘Altın Çağ’ı EBA’da…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da, eğitimi çok önemsediklerini belirterek, “Bilinçli, üretici ve vizyon sahibi gençlerin yetişmesi için gençlerimize Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde “Başımıza icat çıkarın” diyoruz” şeklinde konuştu.
BURSA Haberi
Bursa’nın ‘Altın Çağ’ı EBA’da…

Başkan Altepe, BTM’deki ‘Altın Çağ Sergisi’nin Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) yer alacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) izlenime sunulan ‘Altın Çağ Sergisi’ni gezdi. Müslüman ilim adamlarının 600-1600 yılları arasında hayata geçirdikleri icatları uygulamalı düzeneklerle sunan gezici sergi Başkan Altepe’den tam not aldı. Özel serginin Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) yer alacağını anlatan Başkan Altepe, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin kente değer kattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesine destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye, hedefleri olan bir ülke. Bilinçli, eğitimli, vizyon sahibi, birikimli nesiller ve çocuklar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerin okullarında aldıkları eğitimi pratikte de algılayabilmeleri için çok önemli bir uygulama” dedi.

“Başımıza icat çıkarın”

Başkan Altepe, BTM’nin ve merkezdeki deney düzeneklerinin tüm dünyanın taranarak oluşturulduğunu söyleyerek, “Dünyadaki uygulamalar müze şeklinde, bizdeki ise bilim ve teknoloji eğitimine imkan veriyor. Türkiye’de eğitim seviyesinin yükselmesini önemsiyoruz. Kreatif bir nesil için Fatih projesi ile buradaki 300’ün üzerindeki deney düzeneklerinin herkes tarafından ulaşılabilir olması çok önemli. Eğitimde, her türlü desteğe hazırız. Gençlerimize “Başımıza icat çıkarın” diyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitimde fırsat eşitliği

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Koordinatörü Ali İhsan Baykal da eğitime desteklerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Çalışma hakkında bilgiler veren Baykal, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Fatih projesi kapsamında EBA’da üretilen pek çok içerik, video ve kitap Türkiye’deki öğrencilere, sınıflardaki etkileşimli tahtalar, tablet bilgisayarlar ve ‘eba.gov.tr’ ortamında öğrenci ve öğretmenlere ulaşıyor. Bu çalışmada temel amaçlardan biri eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanacak olması ile kaliteli içeriklerin okullara, öğretmen ve öğrencilere sunulmasıdır. BTM’deki deney setlerini de bu sayede Türkiye ile paylaşabiliyoruz. Bursa’nın oluşturduğu bu imkânı Hakkâri, Trabzon, Konya ve Kayseri’deki öğretmen, öğrenci ve veliler dahi EBA sistemi üzerinden girerek rahatlıkla görebiliyorlar” dedi. Başkan Altepe, özel çalışmadan dolayı tebrik ettiği EBA Koordinatörü Ali İhsan Baykal’a plaket de verdi.

Altın Çağ Sergisi

Altın Çağ Sergisi, BTM’de 600 m2 alanda 9 farklı bölümden oluşuyor. Sergide, 33 kullanılabilir düzenek, 17 kiosk, 120’nin üzerinde pano ve 7 teşhir dolabı bulunuyor. Ayrıca 1 şadırvan, 1 Semerkant ve 1 çocuk robotu da görülebiliyor. Müslüman ilim adamlarının bilim tarihine yön vermiş eserlerini uygulanabilir düzeneklerle geniş kitlelere tanıtmayı amaçlayan sergiyle, iki dilde yapılmış çeviriler, videolar, interaktif düzeneklerle ziyaretçinin sergiyi gezerken aktif olması ve icatların çalışma prensiplerini öğrenebilmesi sağlanıyor.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı