Haber Detayı
28 Ocak 2016 - Perşembe 09:47
 
Bursa’nın kısa filmlerine ödül yağmuru
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bul yıl ilk kez düzenlenen ‘Ulusal Kısa Film Yarışması’ ödülleri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapılan törenle sahiplerini buldu.
BURSA Haberi
Bursa’nın kısa filmlerine ödül yağmuru

Ödül törenine çok sayıda sinema gönüllüsünün yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, ünlü Oyuncu Ahmet Gülhan ve geçmiş yıllarda Bursa’da çekilen ‘Melekler Adası’ ve ‘Sev Kardeşim’ dizilerinin yönetmeni Cankat Erkin ile jüri üyeleri katıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın bir marka kent olduğunu her alanda gösterdiği gibi sinemada da Karagöz Sinema Atölyesi tarafından yapılan etkinliklerle pekiştirdiğini söyledi. Sanata ve sinemaya Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman destek olduklarını anlatan Ödünç, sanata desteğin devam edeceğini belirtti. ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’ ve ‘Cep film’ olmak üzere 3 kategoride düzenlenen yarışmaya, ‘Kurmaca’ dalında 66 film, ‘Belgesel’ dalında 14 film ve ‘Cep film’ dalında da 3 film katıldı. Her kategoride ayrı ayrı 4 ödül verildi. Cep film kategorisinde ise teşvik amaçlı en iyi filme mansiyon ödülü verildi. Yarışmada jüri üyeliklerini Bursa Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni E. Ertan Akman, Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, ünlü oyuncu Ahmet Gülhan, yönetmen Cankat Ergin, Prof. Dr. Aytekin Can, Prof. Dr. Faruk Uğurlu, Yrd. Doç. Ali Sait Liman, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, Öğr. Gör. Pınar Tınaz, Yrd. Doç. İbrahim Öztahtalı, görüntü yönetmeni Haktan Özkan ve oyuncu-yönetmen Eyüp Murat Karagül üstlendi.

Ödüller Belgesel

1. ‘Mesai Sonrası Aşk’ – Yapımcı Kardelen Barış, Yönetmen Fatih Turan 2. ‘Lübbeyin Yaşlıları’ – Yapımcı ve yönetmen Özer Kesemen 3. ‘Afro Türk’ – Yapımcı Akdeniz Üniversitesi, Yönetmen Betül Usta. Mansiyon ödülü - ‘Çirok’ - Yapımcı ve yönetmen Muhammet Beyazdağ

Kurmaca

1. ‘Körler Müessesesi’ - Yapımcı Nilüfer Doğan ve Damla Güçer, Yönetmen Dilara Balcı ve Damla Güçer 2. ‘Gül Ali’ - Yapımcı ve Yönetmen Gökhan Altuntaş 3. ‘Uçurtma’ - Yapımcı Onur Cansız, Yönetmen Serdal Altun Mansiyon ödülü - ‘Sıradaki’ - Yapımcı Recep Balcı, Yönetmen Gündüz Sevdi

Cep Film

Türkiye’de ilk kez bir yarışmada ‘Cep Film’ kategorisi eklendi ve bu kategoride ise mansiyon kazanan film yapımcılığını ve yönetmenliğini Onur Ulufer’in yaptığı ‘Aile Saadeti’ adlı film oldu.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı