Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 16:32
 
Bursa'nın ulaşım sorunları vizyon projelerle çözülecek
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentin ulaşımla ilgili sorunlarının 2023 ve 2035 vizyon projeleriyle çözüleceğini belirtti.
BURSA Haberi
Bursa'nın ulaşım sorunları vizyon projelerle çözülecek

Belediyeden yapılan açıklamaya göre Aktaş, Bursa Fan Club tarafından düzenlenen "Yerel Seçimler Öncesi Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Buluşma Toplantıları"nda, "Bursa 2023-2035 Ulaşım Vizyonu"nu anlattı.

Aktaş, yapılacak düzenlemelerle 54,04 kilometrelik mevcut raylı sistem hattının 114,4 kilometreye, günlük taşınan yolcu sayısının da 286 binden 1 milyon 322 bine ulaşacağını aktardı.

Bursa'nın sahip olduğu değerlerle özellikli bir şehir olduğunu vurgulayan Aktaş, "Kentin ulaşımıyla ilgili problemler 2023 ve 2035 vizyon projeleriyle çözülecek. Bursa, ezberleri bozan bir şehir. Bursa'da kentleşmeyle ilgili bir sorun var. Bursa ile ilgili bir tasavvur oluşturmalıyız. Bursa'da 14 bin 326 kişiye sorduk, her fırsatta vatandaşlarımızı dinledik. Bursa'nın öncelikli sorununu ulaşım olduğunu olarak tespit ettik ve bu noktada çalışmalara hız verdik." değerlendirmesinde bulundu.

Öncelikle ulaşımda kısa vadeli çözümler üreterek, akıllı kavşaklarla ve yol çalışmalarıyla kentin trafiğine nefes aldırdıklarını hatırlatan Aktaş, şunları kaydetti:

Raylı sistem uzatmaları ve yeni iki metro hattı

"Ulaşım en acil konumuz. Orta ve uzun vadede çalışmalarımız var, ulaşım master planını seçim sonrasında gündeme alacağız. Mevcut raylı sistem hattı sinyalizasyon yatırımı ile 3,75 dakikadan 2 dakikaya inerek yıllık 70 milyonluk yolcu artışı olacak. Mevcut raylı sistem hatları Hat 1 ve Hat 2, Şehir Hastanesi uzatması, Görükle ve Hasanağa uzatması, yeni iki tane metro hattı, Hat 3 ve Hat 4 ile 54,06 kilometrelik mevcut raylı sistem hattı 114,4 kilometreye, günlük taşınan yolcu sayısı da 286 binden 1 milyon 322 bine ulaşacak. 400 kilometre bisiklet yolu oluşturulacak. Acemler viyadük ve servis yolları, stat bağlantı yolları ve Yakın Çevre Yolu'na bağlayan köprü ve kavşaklarla kapasitesi artırılarak trafik sorunu çözülecek. 18 noktada toplu taşıma transfer merkezi ve 30 noktada, 'Park et, devam et, P&R' alanlarıyla ulaşım entegrasyonu sağlanacak."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bursa'nın, ulaşım, sorunları, vizyon, projelerle, çözülecek,
Haber Yazılımı