Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 13:01
 
Dağ ilçelerini ilgilendiren projelerde son durum
Dağ ilçelerini rahatlatacak yol projesinin kritik ayağını oluşturan tünellerin inşaatı hızlanıyor.
BURSA Haberi
Dağ ilçelerini ilgilendiren projelerde son durum

AK Parti ilçe başkanlarını ağırlayan Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Aşık, Doğancı Tüneli’nde 200 metreye ulaşıldığını, ters yönden de delme işlemi başladığını açıkladı.

4 kilometrelik Kapıkaya tünelinde projenin mart ayında hazır olacağını açıklayan Aşık, ‘İnşaat 24 saat esasına göre çift yönlü yapılacak’ dedi.

Haberi, Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugünkü köşesinden duyurdu.

Aydın'ın köşesinin ilgili kısmı şöyle:

Başkanların tünel mesaisi


Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık’ın iktidar partisi ilçe başkanları Karayolları 14. Bölge Müdürü Mehmet Aşık’ı ziyaret ederek, hem devam eden ilçe yol projeleri hem de Doğancı ve Kapıkaya tünellerinin son durumu hakkında kendisinden bilgi aldılar.

Başkanlar, eksik olmasın çayımızı içmeye Olay Medya’ya da geldiler.

AK Parti Orhaneli İlçe Başkanı Ramazan Turhan, Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni, Büyükorhan İlçe Başkanı Kamil Turhan ve Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram dün bölge insanının hoşuna gidecek birliktelik sergilediler.

Malumunuz, Dağ ilçelerinin bugün için en büyük sorunlarından biri ulaşım. Devam eden projeler var ama bitmelerinin çok uzadığı biliniyor.

Misi-Doğancı Barajı arası, Doğancı Tüneli, Kapıkaya tünelleri, Erenler-Harmancık arası, Doğancı Barajı Keles etabı sıcak asfalt projesi ve çalışmaları var ama nedendir bir türlü bitirilemiyor.

Karayolları Bölge Müdürü Aşık ile görüşmelerinde Doğancı Tüneli’nde artık hızlanmanın başlayacağı müjdesini almışlar. Baraj sahasında gövdede hasara yol açmamak için kontrollü delme işlemlerinde 200 metreye ulaşılmış.

Şimdi çift yönlü olarak Doğancı Mahallesi tarafından da delme işlemine geçileceğini müjdelemiş.

Aynı şekilde, 4 kilometrelik çift tüplü Kapıkaya tünellerinin proje hazırlıklarının da en geç mart ayında biteceğini ifade etmiş.

Başkanlar Bölge Müdürü’ne yöre insanın biran evvel yolun ve tünellerin bitmesini beklediklerini ve sabırsızlandıklarını, burada sık sık ölümlü kazaların meydana geldiğini de hatırlatmışlar.

Bunun üzerine Bölge Müdürü Aşık da tünelde çift yönlü çalışmanın 24 saat esasına göre yapılacağını ve hızlandırılacağını söylemiş.

Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram da Bölge Müdürü’den ayrıca Erenler-Harmancık arasındaki yol ihalesinin yenilendiğini, işi alan firmanın KİK onayını beklediklerini öğrendiklerini de söyledi.

Bayram ayrıca, “Orhaneli ve Harmancık ilçe girişlerine yeni kavşak düzenlemesi talep ettik” dedi.

Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni de Misi-Doğancı arasındaki asfaltlama çalışmasının sürdüğünü, Doğancı Barajı-Keles arası sıcak asfalt işini de Danış firmasının aldığını, burada bütüm alma sıkıntı nedeniyle işe henüz başlanamadığını, kısa sürede faaliyete geçileceğini öğrendiklerini anlattı.

Orhaneli İlçe Başkanı Ramazan Turhan ise, dört ilçe için de tünellerin önemine işaret etti, buradaki çalışmaları hem kendilerinin hem de belediye başkanlarının sık sık kontrol ettiklerini, hatta çalışanlara çay-şeker bile götürdüklerini bildirdi.

Büyükorhan İlçe Başkanı Kamil Turhan, Büyükorhan yolunda ise biri Demirci başındaki olmak üzere iki virajın ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Bunlar bölge adına sevindirici gelişmeler.

İlçe başkanları hem partileri hem de belediye başkanlarıyla uyum içinde çalıştıklarına da vurgu yaptılar. Bu minvalde önümüzdeki hafta yöre milletvekili Osman Mesten ile de Bursa’da bir toplantı yapacaklarını eklediler.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı