Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 16:06
 
Doğu Karadeniz'in seyir keyfi
DİĞER Haberi
Doğu Karadeniz'in seyir keyfi

Doğu Karadeniz Bölgesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yapımı tamamlanan seyir terasları yerli ve yabancı turistlerce sıklıkla ziyaret ediliyor.

Yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Doğu Karadeniz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yapımı tamamlanan seyir terasları ile kış aylarında durma noktasına gelen turizme yeni bir hareketlilik sağlıyor. Bölge çam ağaçlarının yanı sıra bitki örtüsü, temiz havası, gölleri ve şelaleleri ile misafirlerine farklı bir ortam sunuyor.

Kışa özgü muhteşem manzarası ve doğal güzelliğini birleştiren bölge seyir terasları ile fotoğraf meraklılarına da farklı bir bakış açısından bölgeyi görme fırsatı sunuyor.

FOTOĞRAF NOKTALARI...

Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde seyir teraslarıyla gezginlere hizmet sunduklarını söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Ahmet Usta, bölgede 2017 yılı içerisinde 18 milyon lira değerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti. Usta, şunları kaydetti: 'En güzel fotoğrafın alınabileceği yerleri tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz yerlere de cam seyir ya da normal seyir terası yapıyoruz. Cam seyir terası Artvin Hatila Vadisi'inde yapıldı. Yanında kır kahvesi yaptık. İkinci cam seyir terasımızı Gümüşhane Tomara Şelalesi Tabiat Parkı'nda yaptık. Yoğun bir ziyaretçi artışı var.'

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl seyir terası projesinin de tamamlanarak hizmete açıldığını vurgulayan Usta, 'Uzungöl'ü değişik bir açıdan gören 500 bin liraya mal ettiğimiz çalışma. Ayrıca Maçka Sümela Manastırı'nı karşıdan gören iki tane seyir terası daha yapıyoruz. İki tane de bu sene için planladık' dedi.

SIRADA RİZE VAR...

Turizm için alt yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Usta, 'Seyir teraslarını seçerken profesyonel kişilerden destek alıyoruz. Özellikle yöresel ve ulusal fotoğraf sanatçılarından destek alıyoruz. 'Nereden daha iyi fotoğraf çıkabilir ve yapılabilir?' En önemli kısım planlama ve projelendirme. Seyir terasları fotoğraf sanatçıların için de ziyaretçiler için de çok büyük değişiklik oluyor.' diye konuştu.

Usta, Rize Isırlık Tabiat Parkı için de denizi gören dört adet seyir terasının yatırım programına alındığını sözlerine ekledi.

İstanbul'dan gelerek Doğu Karadeniz'i gezen üniversite öğrencisi Hüseyin Macit, bölgenin insanı dinlendirdiğini, özellikle kış aylarında farklı bir güzelliği olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı