Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 06:18
 
Köpek Eğitmeni Neler Yapar?
Köpek sahiplenmenin oldukça arttığı son yıllarda, bu hayvanları eğitmek amacıyla eğitmen sayılarında da artış ortaya çıkmıştır.
TÜRKİYE Haberi
Köpek Eğitmeni Neler Yapar?

İnsanların en yakın dostlarından birisi olan köpekler, en ideal evcil hayvan türleri arasında yer almaktadır. Gerek ev ortamında gerekse bahçede rahatlıkla yetiştirebileceğiniz köpeklerinizin, belirli eğitimleri alması gerekmektedir. Bu eğitimleri ise bu alanda ihtisas yapmış yani eğitim görmüş köpek eğitmeni vermektedir. Köpek davranışları doğuştan gelen, elde edilen ve eğitilmiş olmak üzere 3 farklı şekilde karşınıza çıkmaktadır.

Doğuştan gelen davranışlar genler tarafından belirlenmektedir. İçgüdüsel olarak oluşan bu davranışlar, doğuştan gelmektedir. Elde edilen davranışların ise bir kısmı kalıtsal bir kısmı ise eğitimlerle ortaya çıkmaktadır.

Eğitilmiş davranışlar ise belirli eğitimler ile elde edilmektedir. İtaat eğitimi ile başlayan bu eğitimler, köpek eğitim merkezi tarafından verilmektedir. Zahmetli ve zorlu olan bu sürecin sonunda, köpeğinizin arzu ettiğiniz eğitimi almasını sağlayabilirsiniz.

Köpek Eğitmeni Görevleri Nelerdir?

Köpek sahiplenmenin oldukça arttığı son yıllarda, bu hayvanları eğitmek amacıyla eğitmen sayılarında da artış ortaya çıkmıştır. Profesyonel olarak hizmet veren bu kişiler köpekleri, şehir ortamına ve cemiyet hayatına uyum sağlamaları konusunda eğitmektedir. Köpek eğitmeni görevleri ise şu şekildedir;
 

  • Hayvan sahiplerinin istek ve arzularını belirlemek
  • Köpeğin temel itaat eğitimini vermek
  • Komut ve tasmasız dolaşma gibi ileri itaat eğitimi vermek
  • Köpeklerde meydana gelen psikolojik sorunları çözme
  • Köpek davranışlarını düzeltmek
  • Köpeğin yaş, cins ve ırkına uygun eğitim yöntemi belirlemek
  • Köpek motivasyonunu oyun ve ödüller ile yükseltmek
  • Meslek alanında kendini geliştirme
  • Koruma, refakat veya komutla saldırma gibi eğitimler vermek

 

Temel, genel ve branş eğitimleri olmak üzere 3 farklı eğitimden geçen bu kişiler, köpek eğitim merkezi gibi bu işi meslek edinen kurumlarda çalışmakta ve arzuladığınız eğitimi köpeğinize uygun bir şekilde vermektedir. Köpeğinizle sağlıklı bir şekilde iletişim kurarak verilen bu eğitim, köpeğiniz ile olan ilişkinizi güçlendirmekte ve daha iyi bir iletişim kurmanıza yardımcı olmaktadır.

Köpeğinize verdireceğiniz bu eğitimleri, referansı yüksek ve alanında başarılı kurumlara vermenizde fayda var. Bunun için bu eğitim merkezlerine köpeklerini veren kişilerle iletişim kurabilir, köpek eğitim merkezini inceleyebilir ve eğitim sürecini takip edebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı