Madird hakkında genel bilgiler
Haber
26 Şubat 2019 - Salı 21:29
 
Madird hakkında genel bilgiler
TANITIM Haberi
Madird hakkında genel bilgiler

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Madrid uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.


Zamanı ve kültürel açıdan Avrupa’nın en mühim şehirlerinden önde gelen Madrid, İspanya’nın başkentidir. Şehirde senenin her süreci sanat fuarları, konserler, festivaller ve çeşitli etkinlikler olduğundan vakası daima bir gezgin akını olur. Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir. 9. Yüzyılda kurulmuş olan kent İspanya Kralı’nın Kraliyet Sarayı’na da ev sahipliği yapmaktadır.


Şehrin meşhur iki futbol ekibi olan Real Madrid ve Atletico Madrid içinde olan rekabet Avrupa’nın ve dünyanın en meşhur derbilerinden biri olarak anılmaktadır.


Avrupa kıtasının en kalabalık beşinci kenti olan Madrid, bununla beraber kıtanın en yüksek başkentidir. Bankacılık, sigortacılık ve gezim ağırlıklı bir ekonomisi vardır.
 

İklim / Hava Durumu / Ne Süre Gidilir


Madrid’de Akdeniz iklimi görülmektedir. Hava sıcaklığının yazları 30 aşamanin üzerine çıkmış olduğu kentte, yaz geceleri 15 aşama civarında ve daha ılımandır. Kış aylarında ısı eksi derecelere fazlaca nadiren düşmektedir, genel anlamda sabahları 10 aşama akşamları ise ortalama 3 derecedir.


Akdeniz ikliminin görüldüğü Madrid'e gitmek için en iyi zamanlar bahar ve yaz aylarıdır. Sıcaklarla arası iyi olmayanlar Eylül ve Ekim aylarını da tercih edebilirler. Madrid'de her mevsim festivaller ve yapılacak aktiviteler bulmak mümkün.


Iyi mi Gidilir


Ortalama 4 saat 15 dakikalık bir uçuşsonrası İstanbul Mustafa Kemal Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından THY, Pegasus Airlines ve Iberia ile Madrid’e gidebilirsiniz.
 

Yiyecek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir


Madrid, Akdeniz mutfağının leziz öncülerinden birisidir. Deniz ürünleri, bolca sebze barındıran yemekler ve zeytinyağlı yiyecekler mutfağı süsler. Tapas isminde olan mezeler Madrid restoranları ve barlarında en fazlaca bulabileceğiniz üründür. Önünüze gelen menüde değişik tapas çeşitlerini bulabilirsiniz. Sarımsak çorbası Madrid’de fazlaca sevilen bir yemektir, sopa de ajo denilen bu yemeğin yanı sıra Caracoles şu demek oluyor ki salyangoz yiyecekleri de fazlaca sevilen tatlardır. Sebzeli nohut olarak tanımlayabileceğimiz cocido madrileno ve bir balık yemeği olan paella ziyaretlerinizde tatmanız ihtiyaç duyulan yemeklerdir.


Yiyecek için en ideal mekanlar Sol Meydanı ve Plaza Mayor’a yakın olan yerlerde bulunuyor. Cava Baja, Los Galayos, Sobrino el Botin bu bölgede en iyi yiyecekleri yiyebileceğiniz o kadar da pahalı olmayan yerlerdir. Tapas yiyecek için en ideal mekanlar ise; Albur, Mercado de San Miguel ve Le Cabrera.

Mühim Bölgeler / Gezilecek Bölgeler

  • Plaza Mayor

Şehrin en mühim meydanıdır.

  • Puerta Del Sol

Şehrin giriş kapısı olan Puerta Del Sol, Güneş Kapısı anlamına gelir.

  • Kraliyet Sarayı

Palacio de Real olarak malum Kraliyet Sarayı 18. yy'da yapılmıştır.

  • Prada Müzesi

İspanyolca adı Museo del Prado olan müze, Madrid'e gelen turistlerin ilgi odağı ve sayısız sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

  • Reina Sofia Müzesi

Picasso, Dali ve Miro şeklinde sanatçıların mühim eserleri bu müzededir.

  • Las Ventas Arenası

1931'de meydana getirilen bu arena boğa güreşleri ile özdeşleşmiştir. 25.000 izleyici kapasitelidir.

Hadi hemen Madrid uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı