Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 12:12
 
Saraybosna'nın Osmanlı konakları
DİĞER Haberi
Saraybosna'nın Osmanlı konakları

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Osmanlı'daki yaşam tarzını ve mimarisini bugüne taşıyan konaklar, ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Osmanlı mimarisini Saraybosna'da en özgün haliyle yaşatan 'Svrzo Evi', bugün müze olarak hizmet veriyor. Haremlik ve selamlık olarak iki bölüme ayrılan evin geniş bahçesi, ahşap balkonu ve hikayesi ilgi çekiyor.

Müze yetkilisi Amra Mazdarevic, evin hem Osmanlı yaşam biçimini hem de mimarisini en güzel şekilde anlattığını ifade ederek, 'Evin ne zaman inşa edildiği konusunda net bir tarih yok. Evin en eski kısmının 18. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin ediliyor' dedi.

Saraybosna'nın coğrafi yapısı nedeniyle evlerin genelde dağ eteklerine yapıldığını aktaran Mazdarevic, 'Günümüzden farklı olarak geçmişte evler mahallelere zikzak şeklinde dağılırdı. Böylece her evin manzarası da olurdu' diye konuştu.

İLGİNÇ HİKÂYE...

Svrzo Evi'nin, diğer Saraybosna konaklarında ayrılan bir özelliği olduğunu anlatan Mazdarevic, şunları söyledi:

'Evi, dönemin Saraybosna Kadısı Munib Glodjo yaptırdı. Glodjo, görevinin de getirdiği imtiyazla evin hemen arkasında bulunan Sedrenik dağından mahalleye su getirdi. Osmanlı'daki uygulamalara göre, suyu sadece kendi evine getiremezdi. Bu yüzden Glodjo, suyu önce camiye daha sonra kendi evine bağlattı. Evin en önemli özelliklerinden biri de kendi çeşmesinin olması.'

Mazdarevic, evin eski kadı Glodjo tarafından yaptırılmasına rağmen 'Svrzo' adıyla anılmasının da ilginç bir hikâyesi olduğunu belirterek, 'Glodjo ailesinin erkek çocuğu yoktu. Dolayısıyla ev, evlilik münasebetiyle buraya yerleşen iç güveyisi tüccar Hamid Svrzo'nun ismiyle anılmaya başladı. Ancak evin bulunduğu sokak Glodjo adını yaşatmaya devam etti' dedi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı