Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 10:15
 
Sudan'da ordu yönetime el koydu
Sudan'da ordu, devlet televizyonu ve Cumhurbaşkanlığı Sarayını kuşattı. Hartum havalimanından uçak seferleri durdurulurken, iktidar partisi liderlerinin gözaltına alınmaya başlandığı belirtildi.
DÜNYA Haberi
Sudan'da ordu yönetime el koydu

Sudan'da ordu devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir duyuru yapacağı bildirildi.

Yerel basında yer alan haberlere göre ordu Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in sarayını kuşattı. Ayrıca başkent Hartum'da havalimanı kapatıldı. Gelen uçakların ise inişine izin veriliyor.

Bu arada iktidardaki Ulusal Kongre Partisinin 100'den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutuklandığı bildirildi. Tutuklananlar arasında partinin Başkanı ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin'in de bulunduğu öğrenildi.

Ülke, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve 30 yıldır görevde olan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in gitmesinin istendiği gösterilere sahne oluyor. Geçtiğimiz günlerde, beyaz kıyafeti ve altın rengi küpeleriyle protestocuları oturma eylemine çağıran bir kadın, "Sudan'ın Gelini" olarak adlandırılmış ve medyada geniş yer bulmuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Sudan'da, ordu, yönetime, el, koydu,
Haber Yazılımı