Haber Detayı
12 Ağustos 2019 - Pazartesi 08:25
 
Turizmde çifte bayram
Kurban Bayramı'nda yerli turistlerin de akın ettiği Ege ve Akdeniz sahilleri doldu taştı. Otellerde yer bulmak neredeyse imkansız hale gelirken, rezervasyon yaptırmadan bölgeye gidenler çadır kamplarına yönlendiriliyor. 
YAŞAM Haberi
Turizmde çifte bayram

Turizmde parlak bir dönem yaşayan Türkiye'de, Kurban Bayramı dolayısıyla özellikle Ege ve Akdeniz'deki otellerde doluluk oranları yüzde 100'e ulaştı.


Sektörde bu yıl 50 milyonun üzerinde yabancı turist hedeflenirken, sayıdaki artış devam ediyor. İç pazarda ise özellikle bayram tatillerinde hareketlilik zirveye çıkıyor. Yaklaşık 1,5 milyon nitelikli yatak kapasitesine sahip Türkiye'de, Kurban Bayramı dolayısıyla özellikle Ege ve Akdeniz'deki oteller doldu, talepte bulunanlara ise 'yer yok' yanıtı veriliyor.


YER BULAMAYAN ÇADIR KAMPINA


Güney Ege'nin ünlü turizm merkezleri Bodrum, Marmaris, Akyaka, Datça ile Fethiye'ye giden yollarda bayram trafiği yoğunluğu yaşanırken, bölgede hizmet veren butik ve beş yıldızlı otellerde de doluluk yaşanıyor. Bölgede yer bulamayan ziyaretçiler, çadır kamp alanlarında tatillerini geçiriyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, yaptığı açıklamada, turizmde güzel bir sezon yaşadıklarını söyledi. Yabancı turist sayısında geçen yıllara göre yüzde 17'lik artış yaşandığına belirten Atmaca, yerli turistin ise özellikle bayram tatillerinde hareketlendiğini bildirdi. 


İÇ PAZAR DA CİDDİ ARTIŞ VAR


Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da önemli bir yoğunluk yaşandığını vurgulayan POYD Başkanı Atmaca, ''Özellikle Ege ve Akdeniz'de hemen hemen tüm tesislerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı, taleplere cevap veremiyoruz, 'yer yok' diyoruz. Geçen yıla göre iç pazarda da ciddi bir artış var'' dedi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de Kurban Bayramı öncesinde ilçedeki otellerin dolduğunu, satışları kapattıklarını kaydetti.


EYLÜL VE EKİM REZERVASYONLARI DA İYİ BİN NOKTADA


200 bin civarında yatak kapasitesine sahip Alanya'daki dolulukların ağustos sonuna kadar devam etmesini beklediklerini aktaran Sili, ''Doluluk oranlarımız gayet iyi. Tatilin 9 güne uzatılmamasının herhangi bir olumsuzluğu olmadı. Zaten iç pazarda kalış süresi 3 ile 5 gün arasında'' diye konuştu. Eylül ve ekim ayları rezervasyonlarının da iyi bir noktada olduğunu ifade eden Sili, özellikle Avrupa ülkelerinden ve Rusya'dan turistlerin gelmeye devam edeceğini bildirdi. 


TATİLİN UZATILMAMASI ETKİLEMEDİ


Alanya Tanıtım Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, turizmciler olarak iyi bir sezon geçirdiklerine dikkati çekti. Kurban Bayramı öncesi 9 günlük bir tatil beklentisi oluştuğunu ancak 5 günlük tatilde bile yüzde 100'lük doluluk oranına ulaşıldığını anlatan Dahaoğlu, ''Ağustos güzel geçiyor. Geçen yıla göre ciddi bir doluluğa sahibiz. Tatilin uzatılmaması bizleri etkilemedi'' ifadelerini kullandı. 


YER BULMAK ÇOK ZOR


Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, Bodrum'un Ege Bölgesi'ndeki en popüler yerlerinden bir tanesi olduğunu ifade ederek, ''Bayramda da yoğun bir talep yaşanıyor'' dedi. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur ise turistik tesislerin tamamen dolduğunu, rezervasyon yaptırmadan gelecek ziyaretçilerin yer bulmada güçlük çekeceklerini bildirdi. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da Kurban Bayramı'nı Marmaris ve Ege'nin dolu dolu geçireceğini dile getirdi.

Kaynak: (Olay ) - Olay Gazetesi Editör:
Haber Yazılımı