Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 09:22
 
Velilere tatil uyarısı!
MEB, bu yıl, ilk kez getirdiği uygulamayla tatilleri dörde çıkardı, ilki cuma günü başlıyor. Ancak uzmanlar, öğrencilerin, özellikle de okuma yazmayı yeni öğrenenlerin derslerden soğuyacakları görüşünde. Tatilin verimli geçmesi için derslerin tekrar edilmesini öneriyorlar.
TÜRKİYE Haberi
Velilere tatil uyarısı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) getirdiği yeni uygulamayla ilk ve orta dereceli okullarda tatil sayısı dörde çıktı.

Buna göre yaklaşık 18 milyon öğrenci, cuma günü ilk ara tatile çıkacak.

Tatil, 24 Kasım'da sona erecek.

Öğrenciler mutlu ancak öğretmenler, okullar açılalı henüz 2 aylık bir süre geçtiğinden özellikle okuma yazmayı yeni öğrenen öğrencilerin, bir haftalık sürede öğrendiklerini unutacakları görüşündeler.

Çalışan anne, babalar ise bir haftalık tatilde çocuklarını bırakacak yer aramanın telaşına düştüler. Uzmanlar, dinlenmenin, eğlenmenin yanı sıra ders tekrarlarının da yapılarak tatilin iyi bir şekilde değerlendirilebileceği görüşündeler. 

MEB, PROGRAM HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tatilde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik "Ara Tatil Etkinlik Programı" hazırladı ve 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştı.

Her il müdürlüğü, etkinlik listesinde yer alan temalar çerçevesinde, başta yerel yönetimler olmak üzere üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle kendi etkinlik programını tasarlayacak.

Etkinlik programı, gezi, sağlık doğa ve çevre, bilgi ve teknoloji, iletişim, okuryazarlık, sanatsal, sportif faaliyetler, araştırma ve gözlem, oyun oynama ve bulmaca çözme, sosyal sorumluluk, günlük yaşam becerileri, el sanatları, bilim, yardımlaşma, kariyer planlama ve aile günü olmak üzere 16 ana başlıktan oluşuyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ara tatil etkinlik programıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Adına ara tatil diyoruz ama aslında bu ara tatiller eğitim için derin bir nefes. Çocuğun sporla, sanatla, doğayla, kültürle buluşması için bir haftalık bir fırsat" dedi. Eğitimi çok daha geniş bir alana yaydıklarını belirten Selçuk, "Çocuklarımızın 81 ilde yapabileceği faaliyetleri oluşturduk. Çocuklar için bu bir hafta hem dinlenme hem de hayattan beslenme, yaşamdan öğrenme için bir fırsat olacak" dedi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı