Haber Detayı
28 Aralık 2015 - Pazartesi 19:36
 
Yalnızca Bursa'da en iyisini yiyebileceğiniz muhteşem lezzetler
Artık her yemeği her yerde bulabiliyoruz. Ancak bazı lezzetler var ki, bir kez yediniz mi başka hiçbir yeri beğenmiyor, hep o lezzeti arayıp duruyorsunuz.
YAŞAM Haberi
Yalnızca Bursa'da en iyisini yiyebileceğiniz muhteşem lezzetler

İşte sizin için hazırlanan en güzel Bursa lezzetleri...  

Kestane Şekeri

Kafkas Pastanesi ve kestane şekerini söylemeden geçmek olmaz.      

Susamlı Çubuk

Susamlı çubuk deyip geçmeyin! Mahkeme Fırını'ndan bir kez yedikten sonra, bir daha tadını unutacak mısınız bakalım...      

Bursa Siyah İnciri

İngiltere veliahdı William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamilelik döneminde Sabah bulantılarında yediği Bursa’nın meşhur siyah inciri.. Dünyaca ünlüdür...      

Dilber Dudağı

Eski Bursalı'lar hatırlar belki... Eskiden pazar yerinde Cemal Usta vardı, arabasında satardı ev yapımı dilber dudağını. Onun kadar güzelini yapan, tanımadık daha! Şimdilerde Ulus Pastanesi'nde bayram öncesinde çıkıyor bu güzel tatlı.    

Cantık

Pideyi her yerde yersiniz, cantık ise sadece Bursa! Yer önermek gerekirse, Kayhan'da Pidecioğlu'nda mutlaka yemelisiniz, diyoruz.  

Mihaliç Peyniri

Çocukken büyüklerimziden öğrenmiştik peynir seçmeyi. Ne kadar iri delikli olursa, o kadar güzel olur bu peynir. Esas yeri de Bursa, Karacabey'dir. Bir de eski Bursalılar malıç peyniri derler.

Pideli Köfte

Ne var onda, evde bile yaparım demeyin. Kayhan'da Yeşil Izgara Pideli Köfte'ye bir uğrarsanız, farkı görebilirsiniz.      

İskender

En meşhuru ile başlayalım. İskender'i Türkiye'nin her yerinde yiyebilirsiniz, hatta Bursa'da da adım başı bir iskenderci ile karşılaşmanız mümkün. Ancak bir tanesi var ki... Eski garajın karşısındaki ara sokakta, minicik bir Uludağ Kebapçısı! Geç kalmayın, saat 3-4 civarında iskender tükenir.    

Dağ Çileği

Uludağ'ın eteklerinde yetişen dağ çilekleri! Hele bir de reçelini yapardı anneannelerimiz...

Şeftali İstanbul'da, Ankara'da falan semt pazarlarında satılan "Bursa Şeftalisi'ne aldanmayın sakın. Bahçesinden kopan şeftali gibi gelmiyor oralara...      

Bursa Simidi Her yerin simidi kendine özeldir. Ankara'da yediğinizi İstanbul'da, İstanbul'da yediğinizi Bursa'da yiyemezsiniz. Biz mesela, Bursa Abdal'da, Taş fırın Simit'ten alınmış bir simidi, hiçbir yerin simidine değişmeyiz...    

Tahinli Pide

Çocukken adını taanlı pide, sandığımız enfes lezzet! Her yer dener, ama çoğu yer Muradiye'deki İnanç Fırın kadar iyi değildir bu konuda.      

Kemalpaşa Tatlısı

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinden Güvenal Peynir Tatlısı, yemeden dönenin kaşığı kırılsın!      

İnegöl Köfte

İnegöl'de mutlaka daha güzeli vardır, ancak biz Bursa merkezden Çiçek Izgara'yı da tavsiye edebiliriz.      

Gemlik Zeytini...

Gemlik Zeytini bir zeytin tipi değil aksine kendine münasır bir zeytindir. Bursa'da Gemlik Zeytini olarak Namlı Zeytinleri başarılı bir örnek olarak çıkıyor karşımıza...

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı