Yazı Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 10:20
 
Bursaspor’da İsmail Ertekin doğru tercih mi?
Enhar Güneş
enhar güneş
 
 

Bursaspor kolay olan işini maalesef zora soktu. Ancak ben çok da karamsar değilim. Bundan sonraki haftalara fikstür bakımından bakıldığında Akhisar ve Bursaspor’un Adana Demir ve Erzurumspor’a göre bir tık daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Deplasmanda başarılı olamayan Erzurumspor kalan haftalarda 3 deplasmana gidecek. Kendi evinde oynayacağı maçlardan biri de Adana Demir maçı. O nedenle Bursaspor eğer ki 15 puan yapabilirse ki yapmaması için bir neden yok. İşte o zaman Süper Lig hedefini tutturabilir.

3 maçını içeride oynayacak olan Bursa, son hafta muhtemelen Süper Lig’e çıkmayı garantileyen Hatayspor deplasmanına gidecek. Eğer ki oraya kadar zaten 4 maçını kazanıp giden Bursa, o maçı da alacaktır.

Ancak bu yazdıklarımın olabilme ihtimali, dün atılan adımdan sonra şimdi atılacak ikinci adıma bağlı. Nedir o adım? Bildiğiniz gibi dün İbrahim Üzülmez ile yollar ayrıldı. Gençlerbirliği’nde ve Rizespor’da yaptığını Bursaspor’da yapamadı. Bunun birçok nedeni var.

Ama bence en önemli nedeni, İbrahim Hoca Bursaspor’u Gençlerbirliği ve Rizespor ile aynı kefeye koydu. Sakın yanlış anlaşılmasın. Ne Gençlerbirliği’ni ne de Rizespor’u küçümsüyorum. Ama Bursaspor’un şampiyon ve Türkiye’nin 5’nci büyük takımı olduğunu bence hesaba tam anlamıyla katmadı.

Çünkü Bursaspor’un teknik direktörlüğü sert ve otoriter olmayı gerektirdiği kadar babacan ve şefkatli olmayı da gerektirir. Bursaspor teknik direktörü, oyuncusuyla tartışmaz. Yanlış yapan oyuncusunu kazanmaya çalışır. Baktın olmuyor hemen bu kutsal formadan uzaklaştırır. Benim dışarıdan gözlemlediğim, aldığım istihbaratlar İbrahim Hoca’nın bu şekilde zafiyetler gösterdiği yönündeydi. Tabi bu zafiyetler İbrahim Hoca’nın sonunu hazırlarken, Bursaspor için de hiç de zor olmayan Süper Lig serüvenini zora soktu.

Ama bana göre başkan Mesut Mestan’ın dün gereken ilk adımı atmasının ardından, şimdi de ikinci doğru adımı atması gerekiyor. Doğru adım bana göre Yücel İldiz gibi böylesine süreçlerden başarıyla çıkmış teknik direktörle anlaşma adımıdır.

Ancak İsmail Ertekin'in daha ağır bastığını söylemem gerekiyor. Bildiğiniz gibi İsmail Hoca da başarılı işler yaptı geçmişte. Hatta bu sene de Manisa FK ile sezona iyi başladı ama sonra işler ters gidince yollar ayrıldı. Ancak kendisinin de Bursalı olması bir avantaj sağlayabilir mi? Sağlayabilir. Ya da inşallah sağlar. Açıkçası doğru tercih olup olmadığını şimdiden kestirmek zor.

Ben yazımı şu cümleyle bitirmek istiyorum. Bursaspor kalan 5 maçını kazanmayı başarırsa, bence Süper Lig’e direkt çıkan ikinci takım olacak.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: Bursaspor’da, İsmail, Ertekin, doğru, tercih, mi?,
Haber Yazılımı