Enhar Güneş Bursaspor Süper Lig’e çıkarılsın!
Yazı Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 17:23
 
Bursaspor Süper Lig’e çıkarılsın!
Enhar Güneş
enhar güneş
 
 

Koronavirüsün ciddiyetini bu saatten sonra anlatmak herhalde saçma olur. Tüm dünyanın yaşam şeklini değiştirdi. Ciddi bir salgına karşı dünya genelinde büyük bir mücadele var. Ve Türkiye bu mücadelede başarı gösteren ülkelerin başında geliyor.

Hal böyleyken, bunu sekteye uğratacak her türlü eylemden uzak durulması gerekiyor.

Mesela Türk sporunda futbol hariç diğer branşlar ligleri iptal etti. Çünkü önceliğe insan sağlığı gerekçisini koydular.

Peki Türkiye Futbol Federasyonu neden bunu yapamıyor? Dün son dakika açıklaması yapıldı. Daha önceden planlandığı gibi liglerin 12 Haziran’dan itibaren başlayacağı açıklandı.

Açıklamanın sonrasında Erzurumspor’da 11, Beşiktaş’ta başkan Ahmet Nur Çebi’nin de aralarında bulunduğu 8 ve son olarak Kasımpaşa’da 2 koronavirüs vakası olduğu haberlerini de hep birlikte okuduk.

Onun öncesinde biliyorsunuz Fenerbahçe’de 3 koronavirüs vakası açıklamıştı. Futbol bir temas oyunu... Koronavirüsü de temas yaygınlaştırıyor. Bu kadar basit bir açıklaması olan bir durumda, neden oynatılmaması kararı alınamıyor?

Böyle bir ortamda 83 milyon insandan sorumlu olan devlet yönetimi, 200 milyar liranın üzerinde ekstra harcama yaptı. Bu harcamaların tek sebebi insan sağlığı değil mi? Burada devlet üzerine düşeni yapmak için tüm kararları anında alıyor, özerk kuruluşlara da ‘kendi kararınızı mevcut şartlar dahilinde alıp uygulamaya sokun’ diyor. Spor alanında TFF haricinde kendi kararını alıp uygulamaya sokan birçok federasyon var. Aldıkları kararlarda da bir tek öncelik var; o da 'insan sağlığı'.

Peki TFF neden tüm federasyonların aksine bir karar aldı? Böylesine bir ortamda alınan bu karardan sonra, işin perde arkasında başka hesaplar olduğu yönünde bir düşünce yoktur umarım. İnsanın aklından başka şeyler de geçmiyor değil.

Çünkü liglerin oynatılması bana göre büyük bir risktir. Ligler başlatıldıktan sonra kulüplerde Allah korusun ama koronavirüse bağlı olası bir futbolcu ölümünün hesabını kimse veremez.

Çünkü o futbolcuya bu ortamda sahaya çıkmaktan başka seçenek sunmayan bir kuruluş var. O da TFF.

O nedenle benim fikrim, Fransa’da yapılan uygulamanın benzeri Türkiye’de yapılabilir. Ancak ekonomik zorluklar altında, büyük sıkıntılarla liglerin durdurulduğu döneme kadar emek koyan kulüpleri mümkün olduğunca mağdur etmemek adına ekstra kararlar alınabilir.

Küme düşme olmadan, ligler mevcut haliyle tescil edilebilir.

Mesela Süper Lig’de Trabzonspor şampiyon, TFF 1. Lig’de Hatayspor, Erzurumspor ve Bursaspor Süper Lig’e çıkartılır.

Diğer alt liglerde de aynı uygulama yapılmak suretiyle ligler tescil edilebilir.


Evet belki çok ayrıntılı değerlendirildiğinde haksızlıklar var diyenler çıkacaktır. Ama en azından dökülen alın terinin tamamen yok sayılmasından iyidir. Daha da ötesi, futbolcuların bile bile ölümcül virüs ortamına zorla sokularak nefes alıp verin denmesinden çok daha iyidir.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: Bursaspor, Süper, Lig’e, çıkarılsın!,
Haber Yazılımı