Yazı Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 17:25
 
Gazeteci misiniz, algı mühendisi mi?
Enhar Güneş
enhar güneş
 
 

Sözcü Gazetesi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıllık süreci içeren hizmet satın alımı için tek bir ayrıntıyı öne çekerek ‘30 milyon liralık karidesli tanıtım’ haberiyle adeta algı haberciliği yapmaya çalıştı. Ben de 25 yıla yakındır bu işi yapıyorum. Bir haberde flaş önemlidir. Ama o attığınız flaş genele zarar veriyorsa ve gerçekte de içeriği öyle değilse orada durmak lazım. Çünkü yapılan habercilik olmuyor bana göre. AK Partili belediye olduğu için saldırmak ya da gerçeklerden uzaklaşmak kimseye fayda sağlamıyor. Hatta ‘vay be ne haber yapmışlar’ da dedirtmiyor. AK Partili belediye olduğu için saldırmışlar dedirtiyor bence.
 
Söz konusu gazete, ‘Kuş sütü eksik’ ara başlığı altında birçok kalemden bahsetse de karidesli tanıtım 30 milyon liraymış algısı yaratmaya çalışmış. Sonra da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ‘belediye borçlu ama iflas etmiş durumda değiliz” ifadesini hatırlatarak sanki borç batağı altında milletin parası gereksiz harcamalarla bitiriliyor düşüncesini akıllara getirmeye çaba sarf etmiş. 

Bu haberden sonra da Büyükşehir Belediyesi (……) anlatır gibi anlatarak ayrıntılı bir açıklama yaptı ve sosyal medya hesabından yayınladı.

Bence bu açıklamada en dikkat edilmesi gereken nokta da ‘Haberde bahsi geçen ikram kısmı, ihale toplam bedelinin yüzde 1’ini dahi oluşturmamaktadır’ ifadeleridir.

Sözün özü şu. Bende (…..) anlatır gibi mi anlatayım bilmiyorum ama AK Partili başkanı karalayalım derken gerçeklerden ayırılıp mesleğimizin imajına zarar vermeyin. 

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) belediyelerin hizmet alımlarıyla ilgili tüm bilgiler var. Haber yaparken, herkes oraya girip bakmalıdır. Ve aynı hassasiyet tüm partilerin belediye başkanlarına karşı da gösterilmelidir. Mesela CHP’li İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri hakkında da böyle bir araştırma yapıldığında bakış açısı aynı olmalıdır. Cımbızla bir ayrıntı çekilip tüm dikkatler o noktaya çekilmemelidir. Benim habercilik anlayışım böyle. Doğruya doğru demek için AK Partili ya da CHP’li olmak gerekmiyor. Hakkaniyetli ve samimi olmak yeterlidir. 

Bakalım Sözcü Gazetesi'nde İstanbul, Ankara veya İzmir büyükşehir belediyeleri ile ilgili benzer haberleri görecek miyiz? 

Saygılar efendim. Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: Gazeteci, misiniz,, algı, mühendisi, mi?,
Haber Yazılımı